Studija otkriva da oštećenje genetskog materijala - DNK i pojava “sindroma propusnih creva” mogu biti povezani sa konzumiranjem sukraloze

Nedavna studija, objavljena u časopisu Journal of Toxicology and Environmental Health, Part B, izaziva veliku zabrinutost u vezi zdravstvenih efekata u vezi sa konzumiranjem sukraloze (zamena za šećer). Istraživači savetuju potrošačima da prestanu da je konzumiraju i pozivaju na intervenciju vlade u smislu strožije regulative.

Ključni nalazi:

Oštećenje DNK: Tokom laboratorijskog eksperimenta, humane ćelije krvi i crevno tkivo su izloženi sukraloza-6-acetatu, derivatu sukraloze. Rezultati eksperimenta su ukazali da sukraloza izaziva fragmentaciju DNK, povećavajući rizik od bolesti.

“Sindrom propusnog creva”: Sukraloza je povezana sa “sindromom propusnog creva”, stanjem u kome crevna sluzokoža postaje propusna. Simptomi uključuju osećaj pečenja, bolne smetnje u varenju, dijareju, gasove i nadimanje.

Genotoksičnost: Sukraloza izaziva genotoksične efekte tako što proizvodi sukraloza-6-acetat. Studija je otkrila da količine ove supstance u tragovima u gotovim proizvodima premašuju nivoe bezbednosti dozvoljene u Evropi.

Upozorenje istraživača: Dr Suzan Šifman, docent biomedicinskog inženjerstva na Državnom univerzitetu Severne Karoline, SAD, naglasila je potrebu da se ponovo proceni bezbednosni i regulatorni status sukraloze. Ona je pozvala potrošače da izbegavaju proizvode koji sadrže sukralozu zbog sve većeg broja dokaza o značajnim zdravstvenim rizicima.

Agencija za hranu i lekove SAD (engl.: Food and Drug Administration – FDA): Dok FDA smatra sukralozu bezbednom, rezultati studija su u suprotnosti sa ovim stavom. Agencija opisuje sukralozu kao 600 puta slađu od konzumnog, kuhinjskog šećera, koji se koristi u raznim proizvodima. Međutim, studija podstiče ponovnu procenu bezbednosti, dovodeći u pitanje zaključak FDA.

Zaključak: Studija naglašava potencijalne opasnosti konzumiranja sukraloze, pozivajući na reviziju njene bezbednosti. Pojedinci se savetuju da budu oprezni i traže alternative, s obzirom na sve više dokaza koji povezuju sukralozu sa oštećenjem DNK i zdravstvenim problemima creva.

Izvor:
https://bme.unc.edu/2023/06/chemical-found-in-common-sveetener-damages-dna/
.